Mateřská škola Tuklaty, okres Kolín
Tuklaty

Logopedická prevence

Program průběžné logopedické prevence se koná v rámci vzdělávání dětí při hrách dětí.

Již v raném věku dítěte (cca od 3 let) je zapotřebí sledovat vývoj řečových a komunikačních schopností, abychom mohli včas diagnostikovat případné potíže.

Jedním z hlavních vzdělávacích cílů předškolního vzdělávání je rozvoj komunikačních schopností. Mateřská škola má - vedle rodiny - mimořádný prostor pro vytváření jazykových kompetencí svěřených dětí. Vzhledem k tomu, že v současné době byl zaznamenán vysoký výskyt řečových vad u dětí předškolního věku, rozhodli jsme se zefektivnit řečovou výchovu dětí a zařadit do školního vzdělávacího programu logopedickou prevenci.

Cílem logopedické prevence je aktivní vyhledávání dětí s narušenou komunikační schopností, předcházení poruchám komunikačních schopností a podpora správného řečového vývoje. V případě, že bude u dítěte diagnostikována řečová vada, bude rodič o vadě informován a doporučen k případnému klinickému logopedovi.

Koncepce logopedické prevence:

• Dechová cvičení - jejich hlavním cílem je prohloubení fyziologicky správného vdechu i výdechu při mluvení a jejich ovládání. Nacvičujeme správný nádech nosem a výdech pusou, prodloužení a usměrňování výdechového proudu vzduchu, břišní dýchání
  • Fonační cvičení- jsou zaměřena na výcvik mluvního i pěveckého projevu, osvojení si měkkého hlasového začátku a hlasové hygieny
  • Artikulační cvičení – rozvoj motoriky mluvidel (pohyb rtů a jazyka), čímž vytváříme předpoklad ke správné výslovnosti jednotlivých hlásek
  • Motorika – zaměříme se na rozvoj hrubé a jemné motoriky
  • Smyslové vnímání- cvičení sluchové percepce (fonematický sluch), zrakové percepce, rozumových schopností

Rodiče dětí, které dochází k logopedovi, mohou do MŠ přinést materiály k procvičování.

Logopedická prevence se koná v dopoledních hodinách nebo po odpočinku dětí při spontánních hrách.

dnes, středa 17. 4. 2024
čtvrtek 18. 4. déšť se sněhem 7/1 °C
pátek 19. 4. déšť se sněhem 8/3 °C
sobota 20. 4. déšť se sněhem 5/1 °C

Sníh dubnový hnojí, březnový tráví.

Na Roberta je dobré vysazovat zelí do pole.

Svátek má Rudolf

Zítra má svátek Valérie

Státní svátky a významné dny na zítřek:

• Mezinárodní den ochrany památek a historických sídel

nahoru nahoru